z-ust

Recenzja

Kilka dni temu obejrzałam amerykański film „Z ust do ust” w reżyserii Roba Reinera z 2005 roku. Jest to komedia romantyczna błyszcząca gwiazdorską obsadą. Wystarczy wymienić
Jennifer Aniston, Shirley MacLean, Kevina Costnera czy Marka Ruffalo . Film miał ambicje, by być kontynuacją filmu Absolwent Jacka Nicholsa z 1967 r.
Bohaterka filmu Sarah grana przez Jennifer Aniston przyjeżdża na ślub swojej siostry i dowiaduje się , że historia jej babci i mamy były kanwą dla filmu Absolwent. Odkrywa , że jej
ukochana babcia to Mrs. Robinson. Wiadomość ta zmienia wszystkie plany bohaterki, która postanawia znaleźć pierwowzór Dustina Hoffmana z Absolwenta.
Film jest beztroski, dosyć banalny, ale dobry na długie, jesienne wieczory. Zdecydowanie najlepsza jest znakomita w epizodach Shirley MacLean. Natomiast Jennifer Aniston , jak
zwykle gra siebie. Kevin Costner to znakomity aktor w takich rolach jak Tańczący z wilkami, czy Nietykalni, natomiast rola uwodziciela to postać drewniana podobnie jak w Bodygardzie.

Recenzja

28 pażdziernika 2020roku na spotkaniu online „Zostań recenzentem filmowym” prowadzonym przez Pana Adama Syca obejrzałam amerykański film komediowy z 2005r.pt. „Z ust do ust”.Film reżyserował Rob Reiner,a scenariusz napisał Ted Griffin. Rob Reiner ,syn reżysera i aktora Carla Reinera ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles.Filmy przez niego reżyserowane zyskały sobie ogromną popularność.To m.in. „Kiedy Harry poznał Sally”,uznany za jedną z najlepszych komedii,”Razem czy osobno”,”Choć goni nas czas”czy thriller „Misery”.Wielokrotnie nagradzany(nominacja do Oskara za najlepszy film,4 nominacje do Złotego Globu)jest też autorem komedii romantycznej pt.”Z ust do ust”,świetną kontynuacją znanego i popularnego „Absolwenta” opartego na powieści Charlesa Webba z główną rolą Dustina Hoffmana.Reżyser wpadł na sprytny pomysł, by film „Z ust do ust”(tak właśnie powstaje i toczy się podawana z ust do ust niesprawdzona plotka) stał się początkiem tej komedii,która opowiada historię Sary Huttinger(Jennifer Aniston),30-letniej dziennikarki , która przyjeżdża do rodzinnego miasteczka Pasadeny na ślub swojej siostry.Tam podczas rozmowy ze swoją babcią poznaje rodzinną tajemnicę.Dowiaduje się,że jej babcia(Shirlej MacLane) i nieżyjąca już mama kochały się w tym samym mężczyżnie. Sara odkrywa ,że babcia mogła być p.Robinson z „Absolwenta”, a jej biologicznym ojcem mógł być kochanek matki.Postanawia go odnależć.
Reżyser powierzył główne role w filmie świetnym aktorom.Zwraca uwagę doskonała Jennifer Aniston jako Sara,znana z roli w serialu „Przyjaciele”,za którą wyróżniona została Nagrodą Emmy i Złotym Globem. Tutaj gra młodą ,zagubioną kobietę poszukującą swojej tożsamości.To jeden z najważniejszych tematów filmu.Sara czuje lęk przed przyszłością, nie wie co chce robić w życiu,nie jest zadowolona ze swojej kariery dziennikarskiej(pracuje w dziale nekrologów),nie wie też czy kocha swego narzeczonego i czy powinna wyjść za niego za mąż.Ciekawą i ważną postacią jest znakomita Shirley MacLane w roli babci, kobiety energicznej ,radosnej i pełnej życia.To właśnie u niej szuka porady niezdecydowana i wrażliwa Sara.Także rola Kevina Costnera zasługuje na uznanie i ten wybitny aktor znany z takich filmów jak „Bodyguard”czy „Tańczący z wilkami”(2 statuetki Oskara i Srebrny Niedżwiedż za główną rolę) i tu swoją grą zrobił na widzach ogromne wrażenie.
Wszystko kończy się szczęśliwie. Sara poznaje prawdę,już wie kim jest. „Czasem myślę(mówi do siostry),że ważniejsze jest to z kim jesteśmy, niż to co robimy” Film „Z ust do ust” bawi i wzrusza. Ogląda się go z przyjemnością. To wyśmienita romantyczna komedia na niedzielne popołudnie z bliską osobą.